MALATYA’DA HACAMAT KURSU

Hacamat konusuna ilginiz varsa veya öğrenip bu işi yapmak istiyorsanız hacamat kursumuza başvurarak işin ehli olan ve bu konuda eğitim almış uzman haccamlarımızdan eğitim alabilirsiniz.

Hacamatın tüm inceliklerini öğrenebileceğiniz, temel sağlık eğitimi alacağınız, hacamat noktaları hakkında bilgi alıp uygulama dersi ile destekleyebileceğiniz bir kurs döneminin ardından katılım sertifikanızı alabilirsiniz.

Malatya’da hacamat kursu hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizi arayın.

Kursiyerlerimize verilecek olan sertifika örneği
Kursiyerlerimize verilecek olan sertifika örneği

Hacamat Nedir?

Dilimize, Arapça “Hicameh” kelimesi bazı değişiklikler göstererek “Hacamat” olarak geçmiştir. Hacamat İslam’da da yeri olan bir kavramdır. Peygamberimiz hacamat ile ilgili şöyle demiştir;

“Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare hacamattır.” ( Buhari, tıp 13; Müslim, müsakat 62, 63; Ebu Davud, nikah 26 ve daha birçok kaynakta mevcuttur.)

İbni Abbas’tan rivayet olunduğuna göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem başka bir seferinde şöyle söylemiştir; “Hacamat eden kişi Allah’ın ne iyi kuludur. Kanı giderir, sırtı hafifletir ve gözü aydınlatır. ( İbni Mace tıp )

Hacamatın Yapılışı

Hacamat kanı vakumlayarak aldırma işlemidir. Geçmişte boynuzlar kullanılarak yapılan hacamat bugün cam cam bardak vakum aparatı veya kavanoz gibi materyallerle yapılmaktadır. Bu materyallerden biri kullanılarak cildin hacamat yapılacak bölgesi vakumlanır, daha sonra vakumlanan bölgelere ufak çizikler atılarak oralardan kan akışını sağlanır.

Hacamatın Amacı

Hacamatta amaç kılcal damarlarda biriken, akışkanlığını kaybetmiş ve pıhtılaşmış kanın dışarı atılarak buradaki kan akışını tekrardan sağlamaktır. Kan akışını sağlıklı bir şekilde yapan vücut kendi kendini tedavi etmektedir. İlaç tedavisinde kanın ulaşamadığı bölgelerde herhangi bir fayda sağlanamamaktadır.